Michał Sikorski " Fantom "

 

Michał Sikorski pseudonim artystyczny TeGieeR rocznik 1979. Absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii WFH. Fotografią zajmuje się od 2002r. Skupia się głównie na tradycyjnej fotografii czarno-białej. Artystycznie spełnia się realizując oryginalne kreacje fotograficzne, które nazywa Urban Absurd. Są to czarno-białe fotografie, wykonane w technice analogowej, przedstawiające zabawne sytuacje osadzone w miejskiej scenerii, ukazujące rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Nie mają one jednak nic wspólnego z reportażem, ponieważ prace te są kreacjami dokładnie planowanymi przed wykonaniem, a rzeczywistość ukazują w krzywym zwierciadle.

Cykl fotografii „Fantom” jest trzecim kompletnym projektem fotograficznym autora, po seriach: „misiaświat” oraz „GANGSTARR”. Fantom uosabia to, co mroczne i niepokojące w zapomnianych zaułkach miasta, a szczególnie w opuszczonych przestrzeniach przemysłowych. Przebywając wśród starych, zdewastowanych budynków bardzo często czuje się pewien niepokój – kiedyś te miejsca tętniły życiem, a teraz... ta cisza i pustka. Można mieć wrażenie, że lada moment z za rogu wyłoni się jakieś mroczne indywiduum, że gdzieś tam czai się coś nieokreślonego.

Z drugiej strony Fantom jest alegorią muzy i weny twórczej drzemiącej w tych zapomnianych miejscach, która przyciąga i każe uwieczniać na fotografiach ich piękno oraz wyjątkowość. Zdewastowane obiekty przemysłowe od dawna były inspiracją dla fotografików oraz innych artystów. Zdaniem autora jest to ta sama siła, która każe twórcom zakładać w loftach pracownie i galerie sztuki. Niestety sztuka jest bez szans w konfrontacji z prawami rynku. Przykładowo działająca od wielu lat na terenie Stoczni Gdańskiej „Kolonia Artystów” jest likwidowana, a stare, ceglane budynki burzone pod tzw. Młode Miasto - nowe bezduszne apartamentowce.

Cykl „FANTOM” składa się 13 fotografii, wykonanych aparatem średnio-formatowym na czarno-białej kliszy. Odbitki w formacie 50x60 wykonywane ręcznie w ciemni przez autora. Po raz pierwszy fotografie zostaną zaprezentowane ............ 2008r. w klubie „Papryka” w Sopocie w ramach festiwalu TRANSFOTOGRAFIA 2008. Wernisaż zostanie otwarty kostiumowo-muzyczną inscenizacją – mrocznym orszakiem fantoma. Po wernisażu szalona impreza fantoma, za adapterami stanie Olo Tasak. 


>> PAPRYKA
Grunwaldzka 11, Sopot

04.09 > 04.10.2008Back