Dita PEPE "Autoportrety"                                                                                                              31.07 > 30.08
>> CSW Łaźnia - ul. Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk                                                                       Wernisaż 31 lipca, godz. 18.00


Dita Pepe to kobieta o wielu twarzach. Pewna siebie małżonka bogatego przedsiębiorcy, prosta wiejska kobieta w chustce i kwiecistym płaszczu, siedząca z podobnie ubraną babcią w domu spokojnej starości, czy też matka licznej rodziny cygańskiej, bądź umizgująca się kolekcjonerka porcelany, albo też jedna z dwóch sporcmenek śmiale eksponujących swoje muskularne ciała w strojach kąpielowych. Może być córką, wnuczką, siostrą czy też przyjaciółką wielu kobiet. Matką wielu dzieci. Kameleonem…

Pomimo obco brzmiącego nazwiska, spadku po byłym mężu Włochu, Dita Pepe jest czeskim fotografikiem; jej praca spotkała się w ostatnich latach z nieoczekiwanym oddźwiękiem i prawie całkowitą akceptacją ze strony publiczności. Artystka otrzymała wiele prestiżowych nagród, wystawiając swe prace w licznych galeriach czeskich i zagranicznych. Wraz z mężem, Petrem Hrubes, artystka wniosła do czeskiej fotografii mody nowe tchnienie. Jej wyreżyserowane portrety są cenione prawie przez wszystkich: zarówno tradycyjnych fotografików, artystów konceptualnych, jak i krytykę i szeroką publiczność.

Dita Pepe sama pisze o sobie: „Cały czas mam wrażenie, że muszę fotografować, że to może coś zmienić. Cały czas mam wrażenie, że rzeczywistość jest poza mną i że żyję we śnie i w innym ciele. Cały czas mam wrażenie, że nie jestem wystarczająco kochana, wystarczająco piękna i inteligentna i że powinnam się wstydzić siebie samej; oto jaka potrafię być „bez kręgosłupa” gdy się boję. Strach towarzyszy mi wszędzie i ciągle. Doskonale go maskuję, wychodzi mi to dobrze (...) Fotografia jest dla mnie formą komunikacji nie tylko z samym sobą; dzięki niej rozmawiam z ludźmi, zadaję pytania, odpowiadam, reaguję, czuję rzeczy, żyję, jestem aktywna. Pokierowuję sytuacją w taki sposób aby móc wykreować fotografię. Głównym motywem do robienia tego jest chęć działania która się z niego bierze. Fotografia jest dla mnie formą poszukiwania”. Fotografie Dity Pepe z serii Autroportrety z kobietami przedstawiają nie tylko jej poprzednie doświadczenia z zakresu wyreżyserowanej i dokumentalnej fotografii, lecz głównie jej doświadczenia i perypertie wzięte z życia, w których pełniła ona różne stanowiska i role.
Najstarsza część tego obszernego cyklu zawiera fotografie Dity Pepe z kobietami w różnym wieku, o różnych charakterach i pozycjach społecznych. Artystka opracowała w osobisty sposób temat zmiany tożsamości, który już wielorako traktowany był przez plejadę słynnych twórców, takich jak Claude Cahun, Cindy Sherman czy Yasumasa Morimura.

Na pierwszy rzut oka nie zauważamy obecności Dity Pepe na autoportretach, gdyż jej wygląd i ekspresja zmieniają się. Dzięki perukom, makijażowi i ubraniom pożyczonym od fotografowanych kobiet, artystka radykalnie zmienia się, aby upodobnić się do nich, stać się członkiem rodziny, przyjaciółką. Autentyczne otoczenie salonów i dziewczęcych pokoi umeblowanych na różne sposoby odgrywa bardzo ważną rolę w tych metamorfozach. Obecność licznych, wymownych szczegółów nadaje zdjęciom wymiar socjologiczny i wpływa na to, że fotografia Dity Pepe oscyluje między dokumentem a fikcją.

Dzięki twórczości Jeffa Wall, Philipa Lorca diCorci, Gregory’ego Crewdsona czy innych, wiemy dzisiaj, że takie właśnie, pozornie nie do pogodzenia, kojarzenie koncepcji fotografii, wcale nie należy do rzadkości. Dita Pepe nawiązała pewną łączność z tymi wszystkimi fotografowanymi kobietami, którą starała się z subtelnością ukazać w swoich zdjęciach. Efektem tego jest to, że fotografie Dity Pepe przedstawiają nie tylko te różne kobiety, ale także liczne ujęcia samej artystki, gdyż są one samooceną własnego wnętrza, własnych wahań, własnych związków i uczuć.

Po serii kolorowych zdjęć artystki, jej matki i bliskich, Dita Pepe zdecydowała stworzyć autoportrety z mężczyznami, które przedstawiła jako pracę dyplomową w Instytucie Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Sląskiego w Opawie. Po raz kolejny posłużyła się swoim doskonałym wyczuciem mimiki i sfotografowała się z różnymi mężczyznami i ich rodzinami. Początkowo chciała, aby mężczyźni sami wybrali pozycje i miejsca w których będą fotografowani, ale ponieważ zdecydowana większość chciała być fotografowana w intymnych pozycjach i we własnych sypialniach, artystka wzięła na siebie reżyserię ujęć.

Od razu rzuca się w oczy fakt, że artystka zrobiła niezaprzeczalne postępy z punktu widzenia techniki. Obróbka Autoportretów z kobietami była dobra, ale nie fascynująca, podczas gdy Autoportrety z mężczyznami, stworzone później, wyróżniają się mistrzowską pracą w której światło dzienne i sztuczne zestawione jest z wyraźnymi kolorami, podkreślając w odpowiedni sposób efekt kwadratowych fotografii, skomponowanych prosto ale pomysłowo i skutecznie. To zasługa Petra Hrubesa, męża artystki (dawnego kolegi z klasy) który doskonale opanował technikę fotografii dzięki pracy jako portrecista ważnych osobistości oraz jako fotograf mody. Wspólnym dziełem pary Pepe-Hrubes są liczne fotografie mody, osobiste, na których modelki w ekskluzywnych kreacjach zestawione są często z ludźmi zwyczajnie ubranymi, w zwyczajnym otoczeniu. Zresztą, obok Terezy Vlckovej, której prace były przedstawione w ubiegłym roku na festiwalu „Transphotographiques” w Lille, czy też Stepanki Stein – Salim Issa, jej sobowtóra kreatywnego, jednego z najważniejszych przedstawicieli coraz liczniejszego młodego pokolenia fotografików czeskich, Pepe i Hrubes należą do twórców w których dziełach zacierają się granice między kreacją wolną i tworzeniem na zamówienie, szukając często natchnienia w fotografii mody czy reklamowej.

W Autoportretach z mężczyznami Dita Pepe ponownie zgłębia temat zmian tożsamości, zmusza do refleksji oraz tworzy obraz socjologiczny różnych archetypów dzisiejszego społeczeństwa. Jej liczne metamorfozy fascynują po raz kolejny: pewna siebie kobieta ze szpicrutą na koniu, matka w domu z dzieckiem na ręku, kopilot w wyścigu samochodowym, olśniewająco piękna, pełna oczekiwań, panna młoda, partnerka ekstrawaganckiego artysty, tancerka sprytnie ukrywająca ciążę, matka wieśniaczka czy też nastolatka równie znudzona jak jej partner w łóżku.

Artystka prowokuje nas pytaniami. Do jakiego stopnia potrafimy zachować niepodzielność własnej osobowości a do jakiego stopnia oddziaływują na nas ludzie wokół? Jak byśmy się czuli znajdując się bez pieniędzy wśród bezdomnych? Czy żona bogatego przedsiębiorcy jest tak naprawdę szczęśliwsza niż matka cyganka? Jaki mamy stosunek do rzeczywistości?
Fotografie Dity Pepe są ekstrawertyczne i dogłębnie introspektywne; potrafią przykłuć uwagę szerokiego grona publiczności, a jednocześnie reprezentują obecnie panujące tendencje w sztuce współczesnej. Dzieła Dity Pepe należą do najlepszych dzieł fotografiki czeskiej ostatnich lat.

Vladimír Birgus

Dita Pepe urodziła się 5 września 1973 roku w Ostrawie. W 1991 roku, po liceum, wyjechała do Niemiec gdzie zajmowała się dziećmi i uczęszczała na kurs fotografii w latach 1994-1995 na Uniwersytecie Carla von Ossietzkiego w Oldenburgu. W 1998 roku studiowała w Instytucie Fotografii Kreatywnej FPF na Uniwersytecie Sląskim w Opawie, w 2003 roku zdobyła dyplom tej szkoły, w której wykłada fotografię portretową i fotografię mody. Wystawiała w Berlinie, Bremie, Moskwie, Opawie, Pradze, Bratysławie, Hamburgu, Kolonii, Ljubljanie, Bolonii itd. Jest mężatką i matką dwójki dzieci.www.ditapepe.cz
 

 

Back