Jean-Pierre Gilson
Na wybrukowanej drodze Paryż - Roubaix
Galeria Pionova
01.10 > 20.10.2010 - Wernisaz 30.09 godz. 19

ul. Olejarna 2 - Gdańsk
pn. - pt. : g. 12 - 18 & sob. g. 11 - 15

© Jean-Pierre Gilson

Kazać Ziemi mówić
Jean-Pierre Gilson urodził się w Compiègne. Zakochany w północnych pejzażach i klimatach, fotografuje od 5 lat małe dróżki na trasie wyścigu kolarskiego Paryż -Roubaix. Dla niego trasa tego legendarnego wyścigu jest kwintesencją regionu. Od kiedy pamięta czekał na niego już od wczesnych godzin porannych. Pozostałe dni spędzał na obserwowaniu życia w naturze.

Rowerów obecnie nie ma, bruk zniknął pod błotem, hałasy zamilkły, jesteśmy daleko od atmosfery wyścigu a jednak prawie wydaje się nam słyszeć tę ziemię, która mówi o wysiłku i pracy człowieka. W płaskim pejzażu z laskiem czy wierzbą, która zatrzymuje nasz wzrok, pozostaje najważniejszy element - droga, która wije się, i jest tym, co artysta nazywa kręgosłupem. Rzadko oddala się od tej drogi, lubi trzymać się jej brzegu, jakby ten ślad naturalnej przestrzeni wyznaczał jego pracę.

Mało kto potrafi przekazać istotę pejzażu w swoich obrazach z takim mistrzostwem i precyzją, jak Jean-Pierre Gilson. Posługuje się on czernią i bielą z finezją i elegancją, bez ingerowania w rzeczywistość, z szacunkiem fotografa, który nie ma nic do udowadniania i który nie szuka widowiska. Dbałość o kadr świadczy o jego zrozumieniu natury dzikiej i nieokrzesanej, ale i ujarzmionej przez człowieka dla jego podstawowych potrzeb bytowych. I jeśli od wieków, z cierpliwością, wysiłkiem i uporem człowiek ożywia ziemię, Jean-Pierre Gilson w swoich fotografiach potrafi zmusić ją do mówienia o tym.

Françoise Paviot 
 

 

Back

 

 
p" class="h3">

 

Back

 

  >