Jackie Nickerson
10 miles round
Galeria Pionova
01.10 > 20.10.2010 - Wernisaz 30.09 godz. 19

ul. Olejarna 2 - Gdańsk
pn. - pt. : g. 12 - 18 & sob. g. 11 - 15

Girl in a green dress © Jackie Nickerson


Społeczność

Pojęcie i wizerunek społeczności to stałe elementy prac Jackie Nickerson. Przynależność do społeczności, może być w pewnym sensie kwestią wyboru, tak jak w serii zdjęć „Faith” ukazującej życie w klasztorze; lub też wyborem z powodów ekonomicznych robotników walczących o przetrwanie w serii „ Farm”. Ta ostatnia przedstawia problem eksperymentów rolniczych przeprowadzanych w krajach na południu Afryki. Z kolei najnowszy projekt artystki „Ten Miles Round”, dotyka zagadnień związanych z edukacją ukazując społeczność, na wybrzeżu Irlandii, w Co Louth. Wspólnota ta jest w większości wiejska lub rolnicza, a rybołówstwo jest jej głównym zajęciem. W pojęciu „społeczności” Nickerson interesuje to co jest najmniej widoczne, a tym samym najbardziej bliskie.

Nasz codzienny świat, zbudowany jest z relacji, rytuałów, rutyny, codziennego otoczenia, wydaje się być naszą drugą naturą. Nasze życie budujemy poprzez przestrzeń, zarówno tę fizyczną jak i psychiczną, w której ewoluujemy, kochamy i nienawidzimy, pracujemy i myślimy, w której funkcjonujemy na różnych płaszczyznach. Właśnie to wszystko fascynuje Nickerson. Prace artystki dzielą się na 2 tematy: ludzie i miejsca. Nie oddziela ona jednakże studium pejzażu i człowieka, łączy je ze sobą. To co żyje i zakłóca nasz spokój jest często zabłocone i brudne, nie jest piękne w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale jednak piękne.

Jeśli malarstwo ma wpływ na jej prace, to jest ono z początku Renesansu kiedy to artyści poszukiwali chcąc zrozumieć jak opisywać świat i ludzi, raczej niż malować w sensie współczesnym tego słowa, szukając rozwinięcia formalnych ćwiczeń stylu. W trakcie wywiadu z Vince Aletti figurującym w serii „Faith”, Nickerson ma trudności z jasnym wyjaśnieniem, iż pomimo swojego zainteresowania fotografią w sensie dokumentalnym, nie opisuje „dnia z życia” fotografa, ale odpowiada na pytanie „kim jesteśmy i jak żyjemy”. Fakt nie posiadania z góry wyrobionej opinii ma duże znaczenie w jej twórczości. Fotografuje osoby nieznajome, to jak funkcjonują w wspólnocie. Nie odnosi się do jakiegokolwiek stereotypu społecznego, kulturowego czy prefabrykowanej tożsamości. Jej praca jest badaniem, nie chodzi w niej o precyzyjne sformułowanie. Jest sposobem na to, aby to co niewidoczne zobaczyło światło dzienne. Myślimy, że wiemy kim jesteśmy, myślimy, że znamy świat, w którym żyjemy ale Jackie Nickerson jest głęboko przekonana, że w rzeczywistości nie wiemy o tym nic.

A.D. 

 

Back

 

 
>