Hervé DORVAL
Zmiany Krajobrazu
Galeria Pionova
20.10 > 30.11.2011 - Wernisaż 20.10 godz. 19

ul. Olejarna 2 - Gdańsk
pn. - pt. : g. 12 - 18 & sob. g. 11 - 15

© Hervé Dorval


Architektura jest obrazem i dziedzictwem społeczeństwa, kultury, cywilizacji.
Jest śladem przeszłości, mniej lub bardziej odległej, której stan zachowany, zniszczenia, czy nawet celowe zniknięcie, pozwala na określenie poziomu zainteresowania współczesnych, pokoleniem  przodków jak i tych, którzy nadejdą.

Moje fotografie unaoczniają spuściznę skazaną na zapomnienie i zniszczenie. Są też sposobem zrekonstruowania zniekształconych miejsc w ich pierwotnym kontekście, zniekształconych zbyt nowoczesną restauracją lub wyjałowionych w celach utylitarnych czy turystycznych.
Czerń i biel daje obrazom ponadczasowy charakter, zwłaszcza, że staram się pozbawić moje obrazy ludzkiej obecności, obecności pojazdów, tablic ogłoszeniowych czy reklam. Pozbawiając widza punktów odniesienia, które określają jego codzienność, zapraszam go do przekroczenia granicy bardziej zmysłowego wymiaru, do wyobrażenia sobie historii miejsc, budynków, do wyczucia ducha wszystkich tych, którzy w przeszłości je budowali, zamieszkiwali, lub używali.

W przeciwieństwie do nurtu konceptualnego, moje fotografie są bardziej emocjonalne i zmysłowe niż intelektualne. Wynikają z przypadkowego spotkania ze światłem, atmosferą, oscylują pomiędzy iluzją a rzeczywistością.
Jestem bardzo związany z regionem Nord-Pas-de-Calais, miejscem, z którego pochodzę, w nim znajduję szczególne upodobanie.

Hervé Dorval


http://www.hervedorval.com/ 
 

 

Back

 

 
dy>